Festiwal dla Życia 2024
W 2024 roku hasłem Festiwalu były słowa: Zaufaj Panu! III. edycja Festiwalu to kolejny kamień milowy w rozwoju naszego wydarzenia. Choć pogoda nie była najlepsza i do 15:00 padało, był mecz reprezentacji Polski w ramach mistrzostw Europy w Niemczech wydarzył się cud. Frekwencja była ponad oczekiwania, ogromna radość i zaangażowanie wielu wspólnot. To był również rok wdrożenia nowych stref – inspiracji, specjalistów, wydawnictw. Zostały zaangażowane szkoły, wspólnoty, zgromadzenia zakonne. Była okazja do promocji wydarzenia na parafiach w ramach Parafialnych Dni Świętości Życia.
Dużo się działo. Poniżej najważniejsze cuda jakimi obdarzył nas Bóg w tej edycji.
W XII edycji Marszu dla Życia i Rodziny udział wzięło ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, a także przyjezdnych osób z całej Polski. Wśród uczestników znaleźli się członkowie wspólnot, szkół, zakonów. Wszyscy wspólnie świadczyli o swoich wartościach. Pomimo deszczu przed rozpoczęciem marszu, uczestnicy przeszli na Plac Zebrań Ludowych suchą nogą.
Świadectwo i Modlitwa
W 2024 roku zaprosiliśmy uczestników Marszu do adoracji od godziny 10, aby modlić się w intencji życia.
Ruszyliśmy o 15:00 z pod Kaplicy Królewskiej w Gdańsku Głównym. Jak każdego roku rozpoczęliśmy od koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwa z rąk Abp Tadeusza Wojdy.
Marsz dla Życia jest czasem świadczenia o naszych wartościach, obronie życia ale także czasem modlitwy w intencji naszego miasta, środowiska i naszych domów. Ile osób było na XII Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku 2023?
Ciężko powiedzieć. Jedni mówią, że 10 tysięcy osób, inni 20 tysięcy osób.
Trasa Marszu 2024
Mars rozpoczął się przy Kaplicy Królewskiej, następnie przeszliśmy ulicami: Grobla I, Szeroką, Targ Drzewny, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik, 3 maja i Plac Zebrań Ludowych
Zespół Muzyczny i Konferansjerzy Marszu
Na zdjęciu możecie zobaczyć zespół Zjednoczeni w Duchu oraz naszych konferansjerów Piotra Wnorowskiego, Angelikę Formelle, Marcina Konkola i ks. Piotra Nadolskiego.
Galeria zdjęć Marsz dla Życia 2024
III Festiwal dla Życia to wydarzenie łączące muzykę, konferencje i duchowość, które odbyło się w atmosferze radości i wspólnoty. Festiwal zgromadził nie tylko uczestników Marszu dla Życia i Rodziny, ale i miłośników dobrej muzyki oraz osoby zainteresowanych nowymi strefami – specjalistów i inspiracji. Na scenie wystąpili artyści prezentujący różnorodne gatunki muzyczne, co wzbogaciło program i przyciągnęło szerokie grono odbiorców. Oprócz koncertów, wydarzenie oferowało sesje ewangelizacyjne i modlitwy, tworząc przestrzeń dla duchowej refleksji. Festiwal stał się miejscem inspiracji, świętowania życia i budowania wspólnoty zaangażowanej w jego ochronę.
Koncerty
Zespół Festiwalu dla Życia powstał podczas organizacji III Festiwalu dla Życia. Z inicjatywy organizatorów, zaproszono do udziału kilka różnych zespołów działających aktywnie przy parafiach: św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bł. Karoliny Kózkówny w Leźnie – zespół Misja Niebo; pw. Wniebowziecia NMP w Żukowie – zespół Lux Mundi oraz pw. bł. Doroty z Mątew w Gdańsku (Jasien) – zespół Siloe. Zespół Misja Niebo wziął udział w całości, a z pozostałych zespołów kilka chętnych osób. Właśnie w formule tego zespołu tkwi jego przesłanie: jednoczyć. Celem jest, aby osoby z różnych zespołów mogły poznać się, zbudować relacje, wspólnie zaangażować swoje talenty, tak aby świętość życia miała swoich licznych i pięknych ambasadorów. W ciągu kilku miesięcy prac nad utworami, uczestnicy tego projektu mogli nie tylko spędzać czas realizując swoją pasje, ale tez uczuć się i rozwijać swoje muzyczne umiejętności, chociażby poprzez przygotowywanie się do nagrywania w studio czy do występu na scenie głównej Festiwalu. Wiele godzin wspólnych prób zaowocowało powstaniem trzech utworów: Wzywam Cię, Pokorna Służebnico Pana oraz Zaufaj Panu już dziś, które to jest hymnem tegorocznej edycji Festiwalu. Do piosenek powstały teledyski i autorskie aranżacje.
Mocni w Duchu działają od ponad 30 lat jako zespół ewangelizacyjny. Jak sami mówią o sobie połączyła ich miłość do Boga, duchowość ignacjańska oraz muzyka. Głoszę nowinę o dobrym Bogu, który jest źródłem życia, nadziei i siły. Ich muzyka jest różnorodna stylistycznie. Są to ballady, pop, worship, folk, a nawet funk. Mają na koncie 22 płyty z autorskimi utworami. Grają koncerty i głoszą rekolekcje w Polsce oraz za granicą, w krajach Europy, a także w Ameryce.
Wszystkie napisane przez nich utwory mają swój początek w modlitwie. Poprzez muzykę oddają Bogu chwałę. Pomagają innym się modlić i rozważać Słowo Boże, szukać i znajdować Boga we wszystkim. Łączą pokolenia. Ich piosenki towarzyszą wielu osobom każdego dnia oraz liturgii Mszy Świętych. Dzięki temu Bóg może być uwielbiony w każdej chwili życia.
Arka Noego to polski zespół muzyczny, który zyskał popularność dzięki swoim chrześcijańskim piosenkom dla dzieci i młodzieży. Grupa została założona w 1996 roku i od tego czasu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w polskiej muzyce religijnej. Ich repertuar zawiera zarówno dynamiczne, radosne utwory, jak i bardziej refleksyjne kompozycje, które poruszają ważne tematy związane z wiarą, rodziną i wartościami moralnymi.
Arka Noego jest znana z angażowania młodych słuchaczy w swoje występy, co czyni ich koncerty niezwykle energetycznymi i pełnymi pozytywnych emocji. Ich muzyka, łatwa do śpiewania i zapamiętania, ma na celu przekazywanie chrześcijańskiego przesłania w przystępny sposób, co sprawia, że są chętnie słuchani przez osoby w różnym wieku.
Edzio Rap
Piotr Bylina, znany szerzej jako Edzio, pochodzi z Gdańska i jest postacią wielozadaniową – freestylowcem, tiktokerem oraz influencerem. Brał udział w Fame MMA. Zanim zdobył sławę w internecie, był uznawany za jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie improwizowanego rapu freestyle, co oznacza tworzenie muzyki bez wcześniejszego przygotowania. Swoją umiejętność doskonalił poprzez liczne bitwy freestyle’owe, czyli muzyczne pojedynki oparte na spontanicznym tworzeniu słów, fraz i rymów.
Zapraszamy do odsłuchania jego rozmowy z „Księdzem z Osiedla”.
Łzy
Strefy Festiwalu 2024
Festiwal odbył się w Gdańsku na Placu Zebrań Ludowych. Stworzyliśmy specjalne strefy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Modlitwa za miasto i całą Polskę
Podobnie jak w poprzednich latach rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy. Rodzina Filarów prowadziła modlitwę na scenie. Był to czas jedności i wyjścia z kościołów do przestrzeni miejskiej. Na placu pojawił się krzyż jako symbol wielkiego zwycięstwa nad śmiercią. Triumfu życia. Podczas wydarzenia była okazja do modlitwy wstawienniczej oraz spowiedzi.
Strefa Inspiracji
W ramach III edycji Festiwalu dla Życia z przyjemnością wprowadziliśmy „Strefę Inspiracji” – nową przestrzeń, gdzie zaproszeni goście dzielili się swoim wyjątkowym postrzeganiem piękna świata.
Strefa Inspiracji to wyjątkowa przestrzeń dialogu i wymiany myśli, skonstruowana z myślą o tych, którzy poszukują głębszego zrozumienia i inspiracji. Podzielona na godzinne bloki tematyczne, każdy z nich oferuje inny temat, który składa się na całość.
Każdy blok rozpoczynał się od błyskawicznych, lecz głęboko przemyślanych wypowiedzi dwóch wyjątkowych prelegentów, którzy mieli za zadanie rozbudzić umysły i serca, dostarczając skondensowaną dawkę wiedzy i inspiracji w ciągu zaledwie 13 minut każdy. To właśnie w tej części Strefy Inspiracji uczestnicy mieli okazję do bezpośredniego zderzenia się z różnorodnymi perspektywami, otwierającymi nowe horyzonty myślenia.
Następnie, w drugiej części bloku, dziennikarz wraz z publicznością przejeli pałeczkę, prowadząc żywą dyskusję, która pozwoliła na zgłębienie tematu i zadanie palących pytań. To był czas, kiedy każdy uczestnik stał się częścią większej rozmowy, mając możliwość bezpośredniego dialogu z prelegentami.
Strefa Specjalistów
W ramach III edycji Festiwalu dla Życia z przyjemnością wprowadziliśmy „Strefę Specjalistów” – nową przestrzeń, gdzie byłą okazja do poznania specjalistów z dziedziny pro-life, psychologii, wychowania oraz edukacji. W strefie były stoiska naszych partnerów. Była również okazja do wysłuchania konferencji. Ta przestrzeń została objęta szczególnym patronatem Radia Bobola. Redaktor z tej rozgłośni prowadziła dyskusję.
Strefa wspólnot
„Strefa Wspólnot”, czyli targi, gdzie wspólnoty z całej diecezji miały możliwość zaprezentować się i podzielić swoją działalnością. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń oraz prezentacji różnorodnych wspólnot, ruchów i inicjatyw, które są aktywne w ramach kościoła i społeczności lokalnych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć więcej o działaniach poszczególnych wspólnot, ich misji oraz sposobach zaangażowania. W tym roku było ponad 40 wspólnot, które chciały zaprezentować czym się zajmują.
Strefa dla dzieci oraz szkół
W ramach wydarzenia odbywały się warsztaty, animację oraz zostały udostępnione darmowe atrakcję dla dzieci i całych rodzin.
W strefie mogliśmy spotkać stoiska:
Strefa Małżeństw
W ramach strefy małżeństw mogliśmy spotkać wspólnoty, które były nakierowane na rozwój małżeństwa. Strefa podzielona była na dwie części. Pierwsza była targowa, druga to przestrzeń do randki małżeńskiej w kluczu „domowego kościoła”.
Inne atrakcje
Na terenie festiwalu była również strefa wydawnictw, gdzie stoiska mieli m.in. RTCK, wDrodze, OnMocą, Błogosławieństwa, Sumus, Festiwal Życia w Kokotku, TBN Polska.
W 2024 roku była wyznaczona strefa gastronomiczna z foodtruckami oraz kawiarenką festiwalową.
Organizatorzy
Zmieniamy świat, zaczynając od lokalnego działania!
Działalność społeczna była w naszym życiu zawsze obecna, od wielu lat spełnialiśmy się w różnych formach zaangażowania społecznego i charytatywnego, wspierając wiele inicjatyw, często działając nieformalnie.
Nasza misja to przede wszystkim budowanie społeczeństwa otwartego, aktywnego i zaangażowanego w sprawy lokalne. Dlatego włączamy się w organizację różnego rodzaju projektów, które mają na celu rozwijanie społeczności lokalnej, wzmacnianie jej więzi oraz promowanie wartości, które są nam bliskie.
Patronat honorowy
Patronat medialny
Partnerzy
Biuro Festiwalu 2024
W 2024 roku Biuro Festiwalu dla Życia tworzyli (nie wszyscy są na zdjęciu): Marcin Kręcicki, s. Urszula Kłusek SAC, Julita Sielecka, Gosia i Daniel Mazurek, Karolina i Michał Urban, Maria i Mateusz Kwiecień, Beata Piechowska, Prakseda Dombrowska, ks. Piotr Nadolski, ks. Krzysztof Borysewicz, Filip Radowski, Dorota i Artur Kurkowscy, Marta i Przemysław Kurkowskcy.