Festiwal dla Życia 2023

Po dwuletniej przerwie 18 czerwca 2023 w Gdańsku odbył się XI Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie te zgromadziło uczestników, którzy wspólnie wyrazili swoje wsparcie dla wartości rodzinnych i ochrony życia. W tym samym czasie miała miejsce również druga edycja Festiwalu dla Życia, która przyciągnęła szerokie grono osób zainteresowanych promocją i ochroną życia na każdym jego etapie. Oba wydarzenia podkreśliły znaczenie społecznej solidarności i zaangażowania w budowanie kultury życia.

XI edycja Marszu dla Życia i Rodziny zgromadziła licznych mieszkańców archidiecezji gdańskiej. Wydarzenie to, pełne zaangażowania i wspólnotowego ducha, przyciągnęło przedstawicieli różnorodnych grup i społeczności. Wśród uczestników znaleźli się członkowie takich wspólnot jak Ruch Światło Życia, Ruch Czystych Serc, Czas dla Rodzin, Wojownicy Maryi, Rycerze Kolumba, Bractwo św. Pawła, Ruch Rodzin Nazeretańskich oraz Neokatechumenat. Wszyscy wspólnie manifestowali swoje wsparcie dla życia i rodziny, podkreślając w ten sposób swoje zobowiązanie do budowania społeczeństwa opartego na wartościach katolickich.

Świadectwo i Modlitwa

Ruszyliśmy o 15:00 z pod Kaplicy Królewskiej w Gdańsku Głównym. Jak każdego roku rozpoczęliśmy od koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwa z rąk Abp Tadeusza Wojdy. Marsz dla Życia jest czasem świadczenia o naszych wartościach, obronie życia ale także czasem modlitwy w intencji naszego miasta, środowiska i naszych domów. 

Trasa Marszu 2023

Marsz rozpoczął się przy Kaplicy Królewskiej, następnie przeszedł ulicami: Grobla I, Szeroką, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą, Długim Targiem, Stągiewną, Szafarnią i Ołowianką.

Galeria zdjęć Marsz dla Życia 2023

Frekwencja na Marszu

Ile osób było na XI Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku 2023?
Ciężko powiedzieć. Jedni mówią, że 10 tysięcy osób, inni 20 tysięcy osób.

Zespół Muzyczny i Konferansjerzy Marszu

Na zdjęciu możecie zobaczyć zespół Zjednoczeni w Duchu, naszych konferansjerów Małgosię i ks. Piotra Nadolskiego. Nad nimi Piotr, osoba odpowiedzialna za służby techniczne w czasie przemarszu. 

II Festiwal dla Życia to wydarzenie łączące muzykę, sztukę i duchowość, które odbyło się w atmosferze radości i wspólnoty. Festiwal zgromadził nie tylko uczestników Marszu dla Życia i Rodziny, ale i miłośników dobrej muzyki oraz osoby zainteresowanych ewangelizacją i ochroną życia. Na scenie wystąpili artyści prezentujący różnorodne gatunki muzyczne, co wzbogaciło program i przyciągnęło szerokie grono odbiorców. Oprócz koncertów, wydarzenie oferowało sesje ewangelizacyjne i modlitwy, tworząc przestrzeń dla duchowej refleksji. Festiwal stał się miejscem inspiracji, świętowania życia i budowania wspólnoty zaangażowanej w jego ochronę.

Koncerty

NcG, czyli Na cały Głos, to zespół muzyczny. Łączy nas Bóg, modlitwa i pasja do muzyki. Służymy, by głosić jak dobry jest Pan. Zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” to jedyny w Polsce wokalno-instrumentalny zespół działający przy katolickiej rozgłośni „Radio Głos” w Pelplinie.

Do zespołu należy ponad 40 osób z Kociewia na Pomorzu. Założycielem zespołu i jego duchowym opiekunem jest ks. Zbigniew Gełdon, wicedyrektor Radia Głos. Dyrygentem zespołu jest Agata Glejt, absolwentka Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Małe TGD to profesjonalny zespół dziecięcy wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem.

Zespół młodych wokalistów łamie schematy i pokazuje, że również dzieci mogą śpiewać o Bogu w nowoczesny sposób.
W 2017 r. Małe TGD wydało debiutancką płytę „Góry do góry”, a pod koniec 2019 r. ukazał się drugi album pt. „Wyspa skarbów”.
Na początku 2020 r. album „Wyspa skarbów” został nominowany do FRYDERYKA w kategorii Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa.
Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

Kamil Bednarek

Kamil Bednarek to polski wokalista i autor tekstów, który zdobył popularność swoimi występami w programie „Mam Talent!”. Jego twórczość utrzymana jest w stylistyce reagge. W latach 2008-2012 był liderem formacji Star Guard Muffin. Od 2012 roku kontynuuje karierę jako artysta solowy.
Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa.

Lokalizacja festiwalu 2023

Festiwal odbył się w Gdańsku na wyspie Ołowianka

Ewangelizacja

II Festiwal dla Życia był wyjątkowym wydarzeniem, które poza muzyczną ucztą oferowało również momenty duchowego pogłębienia. W ramach festiwalu organizowane były sesje ewangelizacji. Dodatkowo, ważnym elementem festiwalu była modlitwa wstawiennicza, która pozwalała na wspólne zanoszenie intencji i prośb, jednocząc wszystkich w duchu solidarności i wsparcia.

Strefa dla dzieci

W ramach wydarzenia odbywały się warsztaty, animację oraz zostały udostępnione darmowe atrakcję dla dzieci i całych rodzin.

Cepelia wspólnot

„Cepelia Wspólnot”, czyli targi, gdzie wspólnoty z całej diecezji miały możliwość zaprezentować się i podzielić swoją działalnością. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń oraz prezentacji różnorodnych wspólnot, ruchów i inicjatyw, które są aktywne w ramach kościoła i społeczności lokalnych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć więcej o działaniach poszczególnych wspólnot, ich misji oraz sposobach zaangażowania.

Strefa Małżeństw

„Cepelia Wspólnot”, czyli targi, gdzie wspólnoty z całej diecezji miały możliwość zaprezentować się i podzielić swoją działalnością. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń oraz prezentacji różnorodnych wspólnot, ruchów i inicjatyw, które są aktywne w ramach kościoła i społeczności lokalnych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć więcej o działaniach poszczególnych wspólnot, ich misji oraz sposobach zaangażowania.

Inne atrakcje

„Cepelia Wspólnot”, czyli targi, gdzie wspólnoty z całej diecezji miały możliwość zaprezentować się i podzielić swoją działalnością. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń oraz prezentacji różnorodnych wspólnot, ruchów i inicjatyw, które są aktywne w ramach kościoła i społeczności lokalnych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć więcej o działaniach poszczególnych wspólnot, ich misji oraz sposobach zaangażowania. a

Fotobudka 360

wszystkie nagrania z fotobudki znajdują się na naszym kanale na Youtube:

Ambasadorzy festiwalu - 2023

więcej nagrań ambasadorów znajduje się na naszym kanale na Youtube:

Podcast "Magis - znaczy więcej" - 2023

Magis, to znaczy więcej! Jest to tytuł cyklu podcastów zrealizowanych jako kontynuacja przesłania Festiwalu dla Życia 2023.

Organizatorzy

Zmieniamy świat, zaczynając od lokalnego działania!

Działalność społeczna była w naszym życiu zawsze obecna, od wielu lat spełnialiśmy się w różnych formach zaangażowania społecznego i charytatywnego, wspierając wiele inicjatyw, często działając nieformalnie.

Nasza misja to przede wszystkim budowanie społeczeństwa otwartego, aktywnego i zaangażowanego w sprawy lokalne. Dlatego włączamy się w organizację różnego rodzaju projektów, które mają na celu rozwijanie społeczności lokalnej, wzmacnianie jej więzi oraz promowanie wartości, które są nam bliskie.

Archidiecezja Gdańska, jako ważny element społeczności katolickiej, odgrywa kluczową rolę jako współorganizator „Marszu dla Życia i Rodziny” oraz „Festiwalu dla Życia”. Te dwa wydarzenia są blisko związane z nauczaniem Kościoła dotyczącym ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz promocji wartości rodzinnych. Archidiecezja Gdańska, wnosi przede wszystkim duchowe przewodnictwo i wsparcie, pomagając uczestnikom zrozumieć i docenić głębokie wartości, które te wydarzenia reprezentują.

Patronat honorowy

Arcybiskup Tadeusz Wojda

Patronat medialny

Partnerzy